sobota, 1 sierpnia 2020

Czytelnicze BINGO z Leną Magdosz

Cześć kochani!

Wraz z Leną Magdosz zdecydowałyśmy uczcić 5 lat blogowej znajomości. Trochę myślałyśmy, co by napisać, aby nam obu to odpowiadało i w końcu wyszło - czytelnicze bingo! 


Nasza plansza przypomina bingo w zasadzie tylko z nazwy i kwadratowej tabeli. Jest ona kwadratem 7x7 podzielonym na 8 kategorii zaznaczonych innymi kolorami. Dlaczego było to tak ważne? Chciałyśmy by plansza była możliwa do zrealizowania przez osoby zapracowane czy po prostu niekonieczne czytające 100 książek rocznie (ale jak ktoś tyle czyta, to fantastycznie i nadal jest mile widziany!). W porównaniu do zwykłego bingo, tu książka może skreślić więcej niż jedną pozycję z tabeli - ważne by nie skreślała więcej niż 1 pole z konkretnej kategorii.
Plansza prezentuje się tak:
No dobra, czyli jak wygląda skreślanie?
Dajmy na to książkę "Dwór cierni i róż". Pozycja ta może skreślić z niebieskiej kategorii fantastykę, z zielonej świat fantasy, z kremowej możemy zastanowić się nad interpretacją dorosłości - Feyra ma 19 lat, więc w zasadzie można ją uznać za osobę dorosłą. Z czerwonej kategorii możemy ją skreślić jako książkę popularną, brązowa kategoria zależy tylko od tego jak książkę czytacie. Z fioletowej kategorii wszystkie propozycje do 500 będą się zgadzały, więc najlepiej wybrać najwyższą możliwą. W ten sposób mogliśmy jedną pozycją skreślić 6 kategorii!

Plansza jest sugerowana do wykorzystania jako wyzwanie między dwiema osobami (lub też motywowanie się do czytania). Czas realizacji też nie jest określony, zatem tylko od Was zależy, jak dużo dajecie sobie czasu!

Z Leną zdecydowałyśmy, że dajemy sobie na to wyzwanie czas do końca roku, czyli dokładnie od dzisiaj, 1 sierpnia, do 31 grudnia. Zapewne nie uda nam się wszystkiego skreślić, ale to przecież tylko zabawa, czyż nie? :D

Sprostowanie niektórych kategorii:
W przypadku imię głównej bohaterki takie jak Twoje akceptowane jest, jeśli bohaterka ma imię na tę samą literę (choć najlepiej jakby miała chociaż podobny pseudonim).
Więcej niż 4 głównych głównych bohaterów oznacza, że mają być tam też ich perspektywy, a nie tylko są towarzyszami narratora.
Bez wątku romantycznego akceptowane jest, jeśli taki istnieje, ale jest on mało znaczący, nie dotyczy głównego bohatera.
Nowość to książka, którą czytamy nie później niż 3 miesiące od premiery.
Druga szansa oznacza książkę kiedyś zaczętą, ale porzuconą. Jednak od porzucenia do powrotu nie mogło minąć mniej 1 rok.
Z elementami pamiętnika/listów mogą być to też wpisy z blogów, mediów społecznościowych. Chodzi o to, że nie ma być to stricte tekst książki, ale wyszczególniona na kartce przestrzeń ze wszystkimi elementami (jak data, fragment ekranu telefonu/komputera itd). Powieść epistolarna też się wlicza oczywiście :D
Bardzo popularna oznacza książkę znaną w światku czytelniczym, nie tylko wśród znajomych.

Oczywiście zachęcamy Was wszystkich do korzystania z planszy czy też towarzyszenia w naszej zabawie. Możecie ściągnąć planszę, pojawi się ona również na mojej story na instagramie. Prosimy tylko o nie ucinania fragmentu z naszym autorstwem, jeśli wstawicie ją również u siebie na blogu to prosimy o wspomnienie naszych blogów, a wstawiając na instagrama, będzie mi miło jeśli mnie oznaczycie (@dobra_corka_zla).

Podsumowanie planszy pojawi się oczywiście po skończeniu wyzwania!

Weźmiecie udział w naszej zabawie? :D

Do przeczytania!
Pozdrawiam!
Lexi D.

6 komentarzy:

 1. Super pomysł ;) Będzie motywacja do czytania :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe te kategorie. To bingo bardzo motywuje do czytania różnych książek. Świetny pomysł na zabawę i zarazem wyzwanie.
  Pozdrawiam serdecznie

  Kasia Dudziak z bloga Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń

Jak już tu jesteś, to może zostawisz coś po sobie? Dzięki!