niedziela, 9 czerwca 2019

„Aremil Iluzjonistów. Opowieści” - recenzja #69 [PATRONAT]

Autor: Alicja Makowska

Wydawnictwo:

Wydawnictwo Internetowe E-bookowo.pl

Data premiery: 15 luty 2019 roku

Cykl: Aremil Iluzjonistów (1,5)

Liczba stron: 210

Kategoria: fantasy

Moja ocena: 10/10„Aremil Iluzjonistów. Opowieści” to zbiór opowiadań rozwijających uniwersum, jakie stworzyła Alicja Makowska. Tak jak i ja, pozwólcie sobie oczarować się niezwykłemu światu Iluzjonistów!

Opowieści to zbiór sześciu opowiadań, pozornie w większości ze sobą niezwiązanych. Rozpoczyna je „Błędny Ognik”, czyli historia z czasów szkolenia Luv, Ellen i Yaxiela.
W „Przez granice do Nieba” poznajemy młodość Najimaru Oroshiego i dowiadujemy się, dlaczego tak mu zależało na przejęciu władzy nad Arkadią.
„Gwiazdy umierają w ciszy” rozpoczyna opowiadania, które dzieją się już po wydarzeniach z „Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże” i przedstawia losy Luv jako głównej obrończyni Arkadii. Zaraz za nim „Za głosem serca” otwiera bardziej romantyczną opowieść, która przedstawia perspektywę Ellen, z przerwą na przeszłość jej ciotki Namier, w której obserwujemy jak odbiera starania Yaxiela. Zaraz po tym poznajemy pogląd na te same starania samego mężczyzny (który widzi to jako jeszcze większe męki niż dziewczyna!) oraz jego rozważania nad spełnieniem marzenia o zostaniu liderem.
„Honor odziedziczony po przodkach” to perspektywa Mistrza Minaro, który prowadzi rozważania nad piastowanym stanowiskiem oraz rozstrzyga, czy dalej będzie żył bolesną przeszłością, czy otworzy się na nowe doznania.
Zbiór wieńczy opowieść „Powrót na Wschód”, w którym Ellen wybiera się na misję, która jednocześnie ma pomóc jej uwierzyć w swoje umiejętności nauczycielskie.

O każdym z opowiadań musiałam napisać krótko, bo do zrozumienia tematyki historii wszystkich bohaterów i tak należałoby wcześniej poznać wcześniejsze powieści. Uważam, że uniwersum jest naprawdę warte uwagi, gdyż Iluzjoniści w nim nie są zwykłymi magikami, a ludźmi o niezwykłej mocy.

Dlaczego, znając uniwersum, warto zajrzeć również do „Opowieści”? Bo to wspaniałe historie, czasami chwytające za serce, wywołujące wiele emocji i trzymające w napięciu. Gdy skończyłam czytać tę książkę (a zajęło mi to tylko kilka godzin, a nie zwyczajowe kilka dni) napisałam od razu do autorki, by oznajmić, że chyba jej nie wybaczę bólu, który mi zadała (no, dobra, jak wyjdzie kolejna część, to może odkupi swoje winy).

Na początku tej książki znajduje się mapka, która pozwala nam wyobrazić sobie świat, po jakim poruszają się bohaterowie. Dzięki temu widzimy, jak długą wyprawę rzeczywiście muszą odbyć. Brakowało mi jedynie zaznaczenia dokładnych miejscowości, ale i bez tego szybko orientowałam się, gdzie przebywam, podążając za bohaterami.


Warto też dodać, że mimo natłoku bohaterów, nigdy nie miałam problemu, by się połapać, która postać w danej chwili jest tą główną. Jest to spowodowane faktem, iż każda z osób jest wyjątkowa na swój sposób, nie jest przerysowana i dąży do doskonałości w sposób naturalny, pełen błędów, ale przy tym uczy się na nich.

Książki Alicji Makowskiej to fantastyka, której naprawdę zaczyna mi brakować na polskim rynku wydawniczym – ucieka od schematów, intryguje, wymusza skupienie. To nie jest historyjka o trójkącie miłosnym, o nagłym poznaniu całego świata pełnego magii – bohaterowie od samego początku w nim żyją i są świadomi swojego talentu. Poznajemy ich drogę do doskonałości, a nie przypadkowe zdolności, które można by nazwać ogromnym szczęściem.

Dzięki historiom o Iluzjonistach mogę, choć na jakiś czas, oderwać się od rzeczywistości i przenieść w naprawdę wyjątkowy świat. Czytając, łapałam się na tym, że czułam się bardziej uczestnikiem wydarzeń, niż obserwatorem. Mam nadzieję, że i innym czytelnikom „Opowieści” dostarczą takich wrażeń. Gorąco zachęcam, by poznać wszystkie z książek o Iluzjonistach! Na pewno nie zawiodą prawdziwego miłośnika fantastyki!


Za zaufanie dziękuję oczywiście autorce <3 
Bardzo się cieszę, że mogę być patronką <3

Znaliście książki o Iluzjonistach? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Aremil Iluzjonistów!

O tej książce oraz serii jeszcze przeczytacie na moim blogu!
Do przeczytania!
Pozdrawiam!
Lexi D.

2 komentarze:

Jak już tu jesteś, to może zostawisz coś po sobie? Dzięki!