sobota, 30 lipca 2016

Leworęczność - wygrana na loterii czy przegrane życie?

Cześć! Pomyślałam, że napiszę zupełnie inny post niż zwykle. Tym razem chciałabym opowiedzieć o kilku aspektach życia osób takich, jak ja, czyli osób leworęcznych.

Czemu właśnie o tym? A wiecie, że nie wiem? xD Po prostu zauważyłam pewną dziwną rzecz - jeśli dziwne rzeczy Ciebie dotyczą, to ty szukasz o nich informacji. Serio.

No więc, na samym początku: Niedawno znalazłam pewien obrazek, który pokazuje statystyki z jednej z najczęściej spotykanych sytuacji przez leworęcznych.Osobiście, nigdy nie spotkałam się z pierwszą i drugą wypowiedzią, ale dwie ostatnie są mi bardzo dobrze znane. Mało tego! Gdy słyszę te słowa i patrzę ludziom w oczy, to widzę, że oglądają mnie jak małpę w zoo! Wiecie jakie to jest irytujące? xd

Ale teraz może trochę o podłożu bycia leworęcznym. 
Niedawno, szukając informacji o tym, doczytałam się, że tak naprawdę, to nie leworęczni są "zmutowani", jak się często słyszy, ale właśnie praworęczni. Zdziwieni? Za to, którą ręką będziemy pisać odpowiada gen PCKS6, który odpowiada za to, by w organizmie panowała symetria. Gdy zaczyna on się mutować, u zwykłych zwierząt narządy znajdują się po drugiej stronie ciała, np. trzustka i wątroba lokują się po lewej stronie. Z kolei u ludzi, gdy ten gen mutuje, stajemy się praworęczni. Więcej już nie będę o tym pisać, ale jeśli jesteście ciekawi, oto link do całego artykułu.

Teraz trochę o dziwnej historii leworęczności.

W starożytności leworęczność uważano za dar boga. Z kolei już w XVI wieku, leworęcznych osądzano o paktowanie z diabłem!
Jeszcze zaledwie 100 lat temu, leworęczne dziecko biło się, tylko po to, by nauczyło się "być normalnym". Dziwne umiejętności leworęcznych.
Naukowcy zauważyli, że osoby leworęczne, częściej mają obie nogi równie sprawne. Można też zaobserwować, że dzieci leworęczne łatwiej uczą się pisać prawą ręką, niż praworęczne lewą. Jest tak, ponieważ u osób leworęcznych występuje większa symetria, objawiająca się m. in. tym, że dwie półkule mózgowe działają mniej więcej tak samo. Dzieci leworęczne bardzo często charakteryzują się umiejętnościami artystycznymi (rysowanie, granie na instrumentach itp.) a także często są uzdolnione matematycznie.

Szkoła otwarta na leworęcznych?
Nie wiem, czy istnieje coś takiego. W szkole podstawowej jest to bardzo źle traktowane, w gimnazjum jest trochę lepiej. O liceum nie będę się wypowiadać, ale myślę, że działa to na tej samej zasadzie, co w gimnazjum.

Zacznijmy od podstaw. Przed nauką w przedszkolu, nauczyciele pytają się rodziców, czy ich dziecko jest leworęczne, ponieważ muszą wiedzieć, czy muszą jakieś dziecko uczyć w jakiś nienormalny sposób. Z jednej strony rozumiem to pytanie, ale z drugiej... hello! To tylko sposób pisania!

Zanim dziecko pójdzie do pierwszej klasy, trzeba kupić wyprawkę. Rodzice leworęcznego dziecka już na tym etapie napotykają problem. Idąc do sklepu, raczej nie myśli się o tym, jakie sprzedają tam nożyczki. Zazwyczaj dzieci 6-7 letnie chciałyby nożyczki w jakieś wróżki, samochodziki itp. wzory. Niestety, takie wzory są tylko na nożyczkach dla "normalnych" dzieci. Rodzice dla dobra dziecka muszą kupić, zwykłe, jednokolorowe nożyczki dla OBURĘCZNYCH, by ich dziecko mogło bez przeszkód wycinać.

W podstawówce bardzo często zwraca się uwagę na to, w jaki sposób dziecko trzyma sztućce. Bardzo często (jestem jedną z takich osób), leworęczni trzymają widelec w prawej ręce, a nóż w lewej, czyli dokładnie na odwrót niż zaleca sovoir-vivre. Dzieciom każe się jeść "poprawnie", ale zwykle kończy się to tym, że dziecko odkłada nóż na bok i męczy się tylko widelcem.
Dodatkowo, bardzo często zwraca się uwagę na sposób trzymania długopisu. Gdy osoba leworęczna pisze powoli, to stara się nie rozmazać tuszu na papierze i dłoni. Z tego powodu, wygina nadgarstek w przedziwny sposób, tylko po to, by innym czytało się to lepiej.

Jeśli chodzi o gimnazjum i liceum, to najczęściej spotykaną sytuacją niesprawiedliwości wobec leworęcznych jest... zwracanie uwagi przez nauczycieli, gdy trzymają prawą rękę na nodze podczas sprawdzianu. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z sytuacją, że nauczyciel zwraca praworęcznemu uwagę, za trzymanie lewej ręki na nodze. Gdy leworęczny trzyma spokojnie prawą rękę na nodze, to nauczyciel od razu każe jemu trzymać ręce na ławce i siedzieć prosto -.-.
Jest to rzadziej spotykane, z przyczyn oczywistych, ale nauczyciele są bardzo często zdziwieni, że uczeń nie notuje na lekcjach, gdy ma lewą rękę uszkodzoną (gips, szyna itp.). Bardzo często tacy uczniowie muszą się tłumaczyć przy całej klasie, a to umie czasami zawstydzić poszkodowanego.

Kilka innych faktów
Leworęczni częściej umierają na skutek wypadków samochodowych.

Najwięcej osób leworęcznych występuje wśród Żydów i Eskimosów (około 20%)

Najmniej osób leworęcznych występuje w Chinach i Japonii (ledwie 3%)


Leworęczni mają swój dzień - 13 sierpnia
Wśród znanych osób leworęcznych (poza tymi wymienionymi na obrazku obok) byli i są też:
Arystoteles,       
Aleksander Wielki,
Juliusz Cezar,              
Joanna d'Arc,
Leonardo da Vinci,     
Michał Anioł,
Napoleon Bonaparte,    
 Bill Gates,
Winston Churchill,
Albert Einstein,
Angelina Jolie,           
Julia Roberts.Przy okazji leworęczni stanowią 8% polskiego społeczeństwa.
To już na tyle z tego postu. Ufff... Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam, a raczej zaciekawiłam. Chciałam o tym po prostu napisać, ponieważ normalnie ludzie nie lubią o tym słuchać, a uważam, że leworęczność jest naprawdę ciekawym tematem. Uważacie, że leworęczność jest raczej darem dla takich osób, czy raczej przegraną?
 Jeśli jesteście ciekawi jeszcze kilku różnych aspektów życia leworęcznych, to zapraszam do zapoznania się z tym filmikiem. Chłopak w zabawny sposób przedstawił nasze problemy.
Dziękuję Wam za dotrwanie do końca.
Pozdrawiam!
Lexi D.

2 komentarze:

  1. Cóż będę szczera: nie obchodzi mnie zbytnio którą ręką kto pisze. Dla mnie leworęczność to nic niesamowitego. Być może jest tak dlatego, że przez roku siedziałam z leworęczną koleżanką, więc przywykłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. nawet nie sądziłam, że tyle znanych osób było/ jest leworęcznych. Z mojego otoczenia osoba które są leworęczne zawsze ładnie rysują i trochę im tego zazdroszczę :D I zgadzam się ze stwierdzeniem, że leworęczni szybciej nauczą się pisać prawą ręką, nież praworęczny lewą, próbowałam z koleżanką kiedyś i ona wygrała :D

    OdpowiedzUsuń

Jak już tu jesteś, to może zostawisz coś po sobie? Dzięki!