poniedziałek, 27 sierpnia 2018

„Był sobie szczeniak: Ellie” – recenzja #59

Autor: W. Bruce Cameron
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data premiery: 23 maja 2018 roku

Liczba stron: 224
Kategoria: literatura dla dzieci
Moja ocena: 10/10

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda trening policyjnego psa? Jak uczy się ich poszukiwania odpowiedniego zapachu, reagowania na atak czy poszukiwania ludzi?

Jakie psy się do tego wybiera? Po jakim zachowaniu rozpoznać, że pies nadaje się na służbę w policji?

Poznajcie Ellie, suczkę, którą na pewno pokochacie!

Ellie jest psem ratownikiem. Jej zadaniem jest odnajdywanie zaginionych osób. Czy uda jej się znaleźć każdą osobę? Przekonajcie się, czytając „Był sobie szczeniak: Ellie”!


Są takie książki dla dzieci, które można czytać w każdym wieku. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Taką powieścią jest właśnie „Był sobie szczeniak: Ellie”. Jest to bardzo ciekawa historia, przy której bardzo się wzruszyłam, często też wybuchałam śmiechem. Nie mogłam się od niej oderwać! Było to dla mnie coś nowego i bardzo się cieszę, że przeczytałam to teraz. Choć podejrzewam, że gdybym czytała tę powieść w wieku 4 lat, to pewnie też bardzo by mi się podobała!

Co mnie w tej powieści zaskoczyło, to historia opisana całkowicie z perspektywy psa. O ile często poznajemy wizje, jakoby psy rozumiały się między sobą jak ludzie, tak Bruce Cameron pokazuje, że może być inaczej — psy bardziej instynktownie działają i choć rozumieją się między sobą trochę lepiej niż my z nimi, to jest to bardziej intuicyjne.

Warto też zwrócić uwagę na walory edukacyjne – w końcu to właśnie charakteryzuje książki dla dzieci, prawda? Każdy rodzic w tym miejscu może być spokojny - „Był sobie szczeniak: Ellie” to bardzo pouczająca powieść. Pokazuje, jak wygląda proces wyboru psiaka na psa ratownika, a na końcu książki znajduje dodatkowy zbiór informacji o takich psiakach. Nie trzeba się martwić o deszcz pytań, bo choć takich młody czytelnik pewnie miałby wiele, ta książka z pewnością na nie odpowie! Dodatkowo autor przedstawia sposób myślenia psiaka. Chociaż jest to fikcja literacka, to powieść ta może nauczyć dziecka współodczuwania ze zwierzakiem oraz pomóc zrozumieć, jak czuje jego czworonożny przyjaciel. Dzięki temu z pewnością szkrab będzie otaczał pieska jeszcze większą miłością!

Nie można zapomnieć o wspaniałej oprawie graficznej! Przed każdą sceną, zamiast typowych gwiazdek, pojawiają się pieski! W powieści pojawiają się również od czasu do czasu ilustracje, przedstawiające sceny, mające miejsce w historii! A ilustracje są naprawdę piękne! Już, gdy tylko przeglądałam książkę przed rozpoczęciem jej czytania, byłam po prostu oczarowana.

Opiekunowie Ellie są bardzo zagubionymi w życiu ludźmi. Otaczająca ich aura smutku jest aż wyczuwalna przez papier! Wtedy do ich życia wkracza ta wspaniała suczka i pomaga im powrócić do życia. Bo pies ratownik nie pomaga tylko tym, którzy zagubili się na placu zabaw czy zostali porwani. Pies ratownik pomaga też swoim opiekunom, uratować się od czarnych myśli.

Kiedyś myślałam, że jestem za stara na książki dla dzieci. Ellie sprawiła, że przestałam na to zwracać uwagę i czytałam jej historię z większym zainteresowaniem niż wiele powieści dla dorosłych!
Osoby dorosłe ostrzegam! Ta powieść bawi. I to bardzo! Nie mogłam jej czytać w miejscach publicznych, bo ludzie się na mnie dziwnie patrzyli, gdy się śmiałam. Ale śmiech to zdrowie, więc na pewno wyszło mi to na dobre. :D


Historia napisana przez W. Bruce’a Camerona to bardzo ciekawa, niezwykła historia, którą można czytać niezależnie od wieku. Pozwólcie Ellie siebie oczarować, a z pewnością Was nie zawiedzie!Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję
Wydawnictwo Kobiece <3

Czytaliście tę pozycję? Jaki macie stosunek do powieści dla dzieci? Uważacie, że tylko te powinny ją czytać, a może jest ona dla każdego? Dajcie znać w komentarzach!

Do przeczytania!
Pozdrawiam!
Lexi D.

5 komentarzy:

 1. Ja nie szufladkuję literatury, jako tej dla dzieci i dorosłych, mężczyzn i kobiety. Każdy ma prawo czytać wszystko, na co ma ochotę, niezależnie od tego, po jaki rodzaj książek sięgnie. Bardzo lubią zwierzęta, więc na pewno przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%!!! Każdy niech czyta, co lubi <3
   Skoro lubisz zwierzęta, to Ellie z pewnością Cię zauroczy! <3

   Usuń
 2. piekna książka
  uwielbiam tą autorkę
  www.emi-skucinska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka! Czytałam i mimo iż do dziecka już mi daleko, byłam nią oczarowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka ma w sobie jakąś magię <3 Cieszę się, że i Tobie się podobała :*
   Pozdrawiam! ^_^

   Usuń

Jak już tu jesteś, to może zostawisz coś po sobie? Dzięki!